Typ panoramatu: horizontální; počet řad: 1, počet fotek v řadě: 8.
Návod: Pro tvorbu panoramat je zcela nezbytné, aby všechny fotografie byly nafoceny zcela identickým způsobem. Proto je nejlepší fotit se stativem, kde je umístěna panoramatická hlava a fotoaparát se otáčí kolem nodálního bodu a je přesně horizontálně vyvážený. Ale panoramata je možné lehce fotit i z ruky, jen se pak fotografie bude muset více oříznout.
Postup fotografování:
1. výběr ohniskové vzdálenosti: doporučuji alespoň 35 mm (cca 50 mm ekv. 35 mm filmu). Není dobré používat ohniska s výraznějším zkreslením.
2. zaostření na požadovanou vzdálenost. Poté vypněte automatické ostření přepnutím na režim manuálního ostření (MF).
3. zjištění expozice: expozice fotografií se určuje prodle nejsvětlejšíé části budoucího panoramatu. V programu, ve kterém fotíte (PSAM) si proměřte celou budoucí scénu a podle nejsvětlejšího místa nastavte hodnoty v režimu M.
4. barevné podání: protože se barevné podání mění podle úhlu světla apod., je nutné nastavit stejné vyvážení bílé pro všechny snímané fotky. Obvykle si vystačíte s některým z přednastavených režimů.
5. filtry: pokud máte nasazen jakýkoli filtr (mimo UV), je dobré jej před focením sundat. Hlavně polarizační filtr by Vám barevné podání silně rozhodil.
6. překryv fotografií: je důležité mít kolem 20 % překryvu mezi fotografiemi, aby program mohl panorama složit a najít stejné body.
7. samotné focení: je dobré vyfotit panorama co nejrychleji, aby došlo k minimálnímu pohybu mraků, lidí apod.
Pozn: je možné fotit panoramata horizontálně, vertikálně, v několika řadách. Ideální je panorama pro jistotu dvakrát přefotit a také oddělit fotografie nějakou jinou, která do panoramat nezapadá. To velmi pomůže u výběru fotek při skládání.
Kompozice: Kompozice na třetiny, kdy jezírko s odrazem oblohy zabírá dvě třeniny fotografie.
Úpravy: Fotografie byly složeny v programu MS Image Composite Editor. Poté byla fotografie narovnána a oříznuta. Drobné úpravy barevného podání plus úprava jasu a kontrastu.
Studiové vybavení:
Fotoaparát: Sony a700; objektiv: Tamron AF 17-50mm/ XR Di II LD Aspherical
EXIF: Expoziční program: M; clona (f): 8; expoziční čas: 1/500 s; citlivost ISO: 200; kompenzace expozice: použité ohnisko: 22 mm; použité ohnisko ekv. 35 mm: 33 mm; blesk: - záblesková kompenzace expozice: měření expozice: celoplošné; vyvážení bílé: denní světlo; snímání: kontinuální; zaostřování: MF, manuální ostřící body: středový ostřící bod
Filtr: -
Stativ: ne; stabilizace: ano
Místo: Šumava
Další informace:
Autor: Martin Valent www.lifephoto.info