Galera - nejvyšší bod železnice v Peru

Typ panoramatu: horizontální; počet řad: 1, počet fotek v řadě: 2.

Návod: aToto panorama neodpovídá zcela klasickému postupu fotografování panoramat, protože bylo foceno na režim priority clony (A, Av) a bylo použitou automatického vyvážení bílé a automatického zaostřování. Protože se však skládaly jen dvě fotografie, tak to nevadilo.

Postup fotografování:
1. výběr ohniskové vzdálenosti: doporučuji alespoň 35 mm (cca 50 mm ekv. 35 mm filmu). Není dobré používat ohniska s výraznějším zkreslením.
2. zaostření na požadovanou vzdálenost. Poté vypněte automatické ostření přepnutím na režim manuálního ostření (MF).
3. zjištění expozice: expozice fotografií se určuje prodle nejsvětlejšíé části budoucího panoramatu. V programu, ve kterém fotíte (PSAM) si proměřte celou budoucí scénu a podle nejsvětlejšího místa nastavte hodnoty v režimu M.
4. barevné podání: protože se barevné podání mění podle úhlu světla apod., je nutné nastavit stejné vyvážení bílé pro všechny snímané fotky. Obvykle si vystačíte s některým z přednastavených režimů.
5. filtry: pokud máte nasazen jakýkoli filtr (mimo UV), je dobré jej před focením sundat. Hlavně polarizační filtr by Vám barevné podání silně rozhodil.
6. překryv fotografií: je důležité mít kolem 20 % překryvu mezi fotografiemi, aby program mohl panorama složit a najít stejné body.
7. samotné focení: je dobré vyfotit panorama co nejrychleji, aby došlo k minimálnímu pohybu mraků, lidí apod.

Pozn: je možné fotit panoramata horizontálně, vertikálně, v několika řadách. Ideální je panorama pro jistotu dvakrát přefotit a také oddělit fotografie nějakou jinou, která do panoramat nezapadá. To velmi pomůže u výběru fotek při skládání.

Kompozice: Umístění výrazného barevného prvku k průniku pravé a dolní třetiny.

Úpravy: Složení fotografií v programu MS Image Composite Editor, natočení a ořez, drobná úprava jasu a kontrastu.

Studiové vybavení:

Fotoaparát:  a700; objektiv: Tamron AF 17-50mm/2.8 XR Di II LD Aspherical

EXIF: Expoziční program: A, Av; clona (f): 5.6; expoziční čas: 1/1250 s; citlivost ISO: 200; kompenzace expozice:  použité ohnisko: 22 mm; použité ohnisko ekv. 35 mm: 33 mm; blesk: ne; záblesková kompenzace expozice:  měření expozice: celoplošné; vyvážení bílé: awb; snímání: kontinuální; zaostřování: AF-S, jednorázové; ostřící body: středový ostřící bod

Filtr: 

Stativ: ne; stabilizace: ano

Místo: Peru

Další informace:

Autor:  Martin Valent www.lifephoto.info

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit